22.08.2014, 00:00

Platy manažérov po kríze opäť stúpajú

Platy manažérov po kríze opäť stúpajú

Analýza týždňa

Každý piatok ponúkajú HN svoj pohľad na najdôležitejšiu udalosť uplynulých dní. Dnes vám ponúkame exkluzívny prieskum o platoch vrcholných manažérov na Slovensku.

Zodpovedajú za tisícky zamestnancov, musia zvládnuť tlak zo strany akcionárov, podriadených, zákazníkov či vlády a každé zlé rozhodnutie stojí ich firmu státisíce či milióny eur. Vrcholní manažéri nesú na pleciach obrovské bremeno a zodpovedajú tomu aj ich príjmy. Podľa exkluzívneho prieskumu spoločnosti Pedersen & Partners pre HN zarába topmanažér na Slovensku priemerne 83-tisíc eur za rok. „Rozsah príjmov je pomerne veľký – od 30-tisíc eur v prípade manažérov lokálnych obchodných firiem po 200-tisíc eur v prípade riaditeľov veľkých farmaceutických spoločností,“ spresňuje údaj Conrad Pramböck z firmy Pedersen & Partners.

Rast platov

A zdá sa, že päť rokov po vypuknutí ekonomickej krízy firmy ukončili politiku minimálneho rastu platov – aspoň v prípade svojich najvyšších predstaviteľov. V uplynulých dvoch rokoch si totiž podľa prieskumu top manažéri polepšili každoročne priemerne o päť percent. „Pri zvyšovaní miezd zohľadňujeme viacero faktorov, predovšetkým predpoklad ekonomických výsledkov spoločnosti a rast predikovanej inflácie budúceho roku,“ uviedla hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Jana Bolibruchová. Individuálne zvýšenie miezd môžu podľa nej vo firme očakávať zamestnanci s potenciálom, ktorí dosahujú nadštandardné pracovné výkony.

 

Bonu

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články