26.09.2014, 00:00

Kažimír dostane od ľudí milióny

Kažimír dostane od ľudí milióny

Kríza na Ukrajine. Európske sankcie voči Rusku a jeho spätná odveta. Následne neistota u našich hlavných obchodných partnerov, ktorá sa má mierne podpísať aj na našich podnikoch a raste. No napriek tomu všetkému 190 miliónov eur navyše. A to rovno na daniach a odvodoch od ľudí.

Podľa zistení HN s takýmto scenárom počíta zatiaľ prvý návrh daňovej prognózy Inštitútu finančnej politiky pri rezorte financií. Práve tá je pritom základom, na ktorom bude stáť štátny rozpočet na budúci rok.

Ministerstvo financií je v procese tvorby daňovej prognózy, preto by bolo naozaj predčasné ju komentovať – odkázalo tlačové oddelenie rezortu. Podľa informácií HN však za lepším výberom stojí najmä fakt, že v budúcom roku má mierne pribudnúť zamestnaných ľudí, zároveň majú aj rásť platy. A teda viac ľudí, prípadne z vyššieho základu bude platiť dane.

Takýto scenár potvrdzujú aj samotné firmy. V budúcom roku predpokladáme, že zamestnáme okolo 15 až 20 nových zamestnancov,“ povedal obchodný riaditeľ strojárskej firmy Spinea z Prešova Marek Miško.

Dôvod naberania ľudí je jasný. Ako povedal obchodný riaditeľ Spiney Marek Miško, firma postavila novú halu a chce preniknúť na nové trhy. Medzi nimi je India a Čína. A nemusí byť jediným podnikom, ktorý v budúcom roku bude zamestnávať. „Ak dôjde k rastu, ktorý sa predpokladá, zvýši sa rast zamestnanosti udržateľným spôsobom,“ povedal prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka.

Služby, obchod či priemysel

Nárast nových pracovných miest by mal nastať vo viacerých odvetviach. Medzi nimi podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa sú obchod a služby. Ako povedal, ide o sektory, ktoré súvisia s oživovaním domáceho dopytu. Ten je aktuálne hlavným ťahúňom rastu. A nemusí ostať len pri tomto odvetví.

„Zvyšovanie zamestnanosti by malo pokračovať aj v priemyselnej výrobe. V týchto odvetviach by zároveň mal nastať aj solídny rast miezd,“ konštatoval Pánis.

Vyššia zamestnanosť sa dá očakávať aj v stavebnom sektore. Podmienkou však je získanie nových zákaziek. A na tie sa môžu stavbári tešiť. Štát ešte koncom tohto roka plánuje vypísať zákazky za

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.