30.12.2014, 00:00

Ľudia nechali v obchodoch viac ako pred rokom. Aj kvôli vyšším mzdám

Rozhovor Analytička Poštovej banky Dana Vrabcová pre HN:

Stagnujúce ceny a vyššie mzdy prispeli k tomu, že Slováci mohli kupovať viac, tvrdí Dana Vrabcová.

Míňali Slováci pred tohtoročnými Vianocami viac ako vlani?

Predpokladáme, že Slováci počas decembra nechali v obchodoch viac peňazí ako pred rokom. Dôvodov na takýto predpoklad je viacero. Jedným z nich je nižšia miera nezamestnanosti v krajine ako v rovnakom čase pred rokom, a teda väčší počet ľudí poberajúcich príjem. Zároveň mzdy na Slovensku v roku 2014 rástli nielen v nominálnom, ale aj v reálnom vyjadrení. To znamená, že zo svojich príjmov sme si toho mohli dovoliť viac ako vlani, a to priemerne o štyri percentá.

Dalo sa ušetriť na predvianočných nákupoch, keďže ceny tento rok veľmi nestúpali?

Zatiaľ čo ceny v našej ekonomike v tomto roku stagnovali či dokonca mierne klesali, mzdy rástli najrýchlejším tempom od vypuknutia krízy. Na vianočné nákupy sme tak, aspoň podľa štatistík, mali k dispozícii viac peňazí ako pred rokom. Z pohľadu na spotrebný kôš vyplýva, že lacnejšie sme si v porovnaní s vlaňajšími Vianocami mohli nakúpiť najmä potraviny a nealkoholické nápoje na štedrovečerný stôl. Nábytok a vybavenie domácnosti boli v závere

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).