29.10.2015, 06:00

Slovenské technológie ťahajú počítače, hry i reklama

Spoločnosť Deloitte vydala rebríček najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe.

Slovenských technológiám sa darí, doma aj vo svete. Dokazuje to už 16. ročník rebríčka spoločnosti Deloitte CE Technology Fast 50, ktorý združuje päť desiatok najrýchlejšie rastúcich spoločností regiónu strednej Európy.

Investícia do vývoja

Deloitte v rámci hodnotenia vydáva tri samostatné rebríčky. Ten prvý, najdôležitejší, CE Fast 50 združuje top firmy z deviatich krajín strednej Európy, ktoré spĺňajú prísne podmienky. Spoločnosti musia okrem iného značnú časť svojich ziskov investovať do výskumu a vývoja nových technológií a ročne musia vykázať prevádzkové tržby vyššie ako 50-tisíc eur, a to minimálne štyri roky za sebou. Tento rok sa v ňom umiestnilo päť slovenských firiem.

Spoločnosti, ktoré sa v rebríčkoch nachádzajú, musia podnikať v oblasti technológií, konkrétne v jednej z niektorých kategórií: biotechnológia, farmaceutiká a lekárske prístroje, telekomunikácie, počítačové technológie, internet, polovodiče, komponenty a elektronika, médiá a zábava, softvér a zelené technológie. V rámci hodnotenia vychádzajú tri rebríčky.

Sľubný budúci rok

Spoločnosť Deloitte vydáva aj zoznam Rising Stars, teda niekoľko spoločností, ktoré nespĺňajú podmienky hlavného zoznamu, ale preukazujú rýchly rast, na trhu sú tri roky a tržby dosahujú nad 30-tisíc eur ročne. V tejto kategórii však slovenské firmy nenájdete. „Na Slovensku vzniká čoraz viac mladých technologických firiem. To, že sa tento raz neumiestnili v rebríčku Rising Stars, je skôr náhoda. Do rebríčka sa prihlásili viaceré slovenské firmy s úžasným rastom, no zatiaľ ešte nesplnili veľkostné kritériá. Očakávame, že v budúcom ročníku sa umiestnia veľmi vysoko,“ povedal pre HN Ivan Lužica z Deloittu.

Tretím zaujímavým rebríčkom je Big 5, teda rý

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.