16.01.2016, 00:00

Zistenie HN: Brhel prvýkrát odkryl svoje karty

Vplyvný slovenský podnikateľ plánuje v blízkom čase investíciu za 40 miliónov eur do elektrární na Kube.

Zistenie HN: Brhel prvýkrát odkryl svoje karty

Jozef Brhel, podnikateľ s rozsiahlymi aktivitami, o ktorých však verejnosť nevie takmer nič. Len pred časom odkryl, ako vyzerá jeho biznis na Slovensku. Teraz ukazuje svoje plány za hranicami.

Exkluzívne pre HN spresnil, kam ide investovať jedna z  jeho firiem – E-Group. Cieľom je Kuba. „Cieľom je realizácia elektrární, v  ktorých sa elektrická energia produkuje zo spaľovania biomasy,“ povedal pre HN Brhel.

Firma, spadajúca do podnikateľskej skupiny okolo Jozefa Brhela, rokuje konkrétne o stavbe dvoch elektrární, ktorých produkcia má ročne dosiahnuť 90-tisíc MWH. „Investícia do oboch projektov sa predpokladá vo výške 40 miliónov,“ spresnil Brhel. Projekt by mal byť sfinišovaný do konca budúceho roka.

Nejde pritom o jedinú Brhelovu investíciu. Vo Fínsku dokončuje výstavbu dvoch veterných elektrární, ktoré by mali byť uvedené do prevádzky v  polovici budúceho roka.

Ďalšie investície Brhelova firma zvažuje aj v  Poľsku, rovnako by malo ísť o veterné elektrárne. Investície pripúšťa aj v  Nemecku, Číne a Indii. „Z dlhodobého hľadiska plánuje spoločnosť E-group aj na týchto štyroch trhoch realizovať výstavbu veterných elektrární v  objeme 100 MW,“ uzavrel Brhel.  

Brhelove ciele:

Kuba
Cieľom je realizácia elektrární, v ktorých sa elektrická energia produkuje zo spaľovania biomasy. E-Group, a. s.,
konkrétne rokuje s kubánskymi úradmi o stavbe dvoch elektrární s kapacitou 4,5 a 7,5 MW. Ich spoločná produkcia by mala ročne predstavovať spolu približne 90 tis. MWh. Investícia do oboch projektov sa predpokladá vo výške 40 miliónov eur. K definitívnemu rozhodnutiu by malo prísť koncom budúceho roka.

Fínsko
Vo Fínsku E-Group, a. s., finišuje s výstavbou veterných elektrární v južnom Laponsku s celkovým objemom 23,2 MW. Tie by mali byť uvedené do prevádzky už v polovici budúceho roka. Celkove plánuje spoločnosť E-Group realizovať vo Fínsku veterné elektrárne s celkovou kapacitou 100 MW.

Česko
Ekologická výroba lisovaných olejov.

Nemecko, Poľsko, Čína, India
Z dlhodobého hľadiska plánuje spoločnosť E-Group aj na týchto štyroch
trhoch realizovať výstavbu veternýc elektrární v objeme 100 MW.

Rumunsko
Prevádzka obnoviteľných zdrojov.


 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.