12.02.2016, 00:00

Daňové úniky má v Európe riešiť Slovensko

O zjednotení systému dane z pridanej hodnoty sa v Európskej únii diskutuje

Európsku úniu trápia stámiliónové podvody na dani z pridanej hodnoty. Otázku, ako zjednotiť súčasný systém DPH, si Brusel kladie už roky. Na stole leží viacero návrhov expertov Európskej komisie z novembra 2014. Tie by sa spoločne s novými návrhmi mali v komisii opätovne prediskutovávať na jar tohto roku. Návrhy by tak mohli úniu po desaťročiach doviesť k technickému zjednoteniu systému dane z pridanej hodnoty. To má byť prioritou ministerstva financií pri slovenskom predsedníctve Rade EÚ.

Jedným z riešení je, že firmy, ktoré vyvážajú svoj tovar do zahraničia, by neplatili DPH v cudzine, ale doma. A následne by si krajiny medzi sebou prevádzali dépeháčky. Na to by si však museli členské štáty dôverovať. „Nový systém DPH by posunul daň z pridanej hodnoty z účtovných kníh firiem do verejného priestoru,“ povedal managing partner poradenskej spoločnosti Grand Thornton Wilfried Serles.

Zjednodušenie pre podnikateľov

Takýto systém by však vyžadoval zavedenie mechanizmu one stop shopov. „Je to administratívne zjednodušenie. Dodávateľ služieb fyzickým osobám sa nemusí v tomto prípade registrovať v každom členskom štáte. Stačilo by sa registrovať v krajine svojho sídla. Podával by da

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).