04.11.2014, 00:00

Slováci prekonávajú v investovaní historické maximá

Výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností Ivan Znášik pre HN:

Investovanie do podielových fondov sa na Slovensku v posledných dvoch rokoch rozhýbalo. Čo za tým stojí?

Je za tým viacero faktorov. Tým prvým je pozitívna situácia na kapitálových trhoch. Postaral sa o to fakt, že hoci problémom eurozóny definitívne neodzvonilo, zdá sa, že nad nimi pomaly vyhráva. Zlepšila sa jej kredibilita, rovnako eurozóna presvedčila, že je schopná riešiť svoje problémy. Inými slovami – finančná kríza a kríza kredibility (úverová vierohodnosť – pozn. red.) sa utlmili, čo spôsobilo pozitívne zmeny v hospodárstve a na kapitálových trhoch. Ďalším faktorom je extrémne nízke úročenie vkladov, ktoré je na historických minimách. Aj preto ľudia hľadajú iné spôsoby vyššieho úročenia.

Dosahujú sa v kolektívnom investovaní už aj predkrízové úrovne? V objeme investícií bol totiž do začiatku krízy najúspešnejší máj 2008. Celkovo sa vtedy investovalo 5,4 miliardy eur.

Presne tak. Túto sumu však Slováci prekročili už v januári 2014. A ten objem naďalej stúpa. Dá sa povedať, že v tomto roku prekonávame historické maximá každý mesiac. Len na spresnenie – ku koncu septembra mali Slováci v podielových fondoch investovaných už 6,135 miliardy eur.

Na druhej strane je však u nás záujem o takéto investovanie stále menší ako v západnej Európe. Prečo?

Rozhodujúcim faktorom je to, že u nás si ľudia dokážu odložiť z výplaty podstatne menej financií ako napríklad v Nemecku. Ďalšou vecou sú, nazvime to, historické stereotypy. Kolektívne investovanie totiž u nás ako také funguje od roku 1998. To je relatívne krátko. Tie dva faktory dohromady spôsobujú to, že Slováci majú v pomere k HDP investované menšie objemy peňazí ako Západoeurópania.

Ako by sa to mohlo zmeniť?

Mala by sa zvýšiť podpora správania ľudí, aby svoje úspory umiestňovali aj do podielových fondov. Hovorím napríklad o úsporách na dôchodok. Viete, na Slovensku je veľmi rozšírené investovanie do rôznych produktov životného poistenia. Podobný produkt, ktorý je na jednej strane bez poistnej zložky, no na druhej je výnosnejší, však nájdete aj pri sporení do podielových fondoch.

Prečo vlastne idú S

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.