12.12.2014, 00:00

Trináste platy sú pre tvorivých

Vianočné odmeny sa najviac ujdú vzdelaným Bratislavčanom na tvorivých pozíciách.

Analýza týždňa... Dnes o trinástych platoch, vianočných odmanách a benefitoch vo firmách.

Vianočné odmeny dostáva takmer každý štvrtý zamestnanec, no v Bratislavskom kraji sa šanca zamestnanca na vianočný benefit znásobuje. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu agentúry Focus pre HN. Pohlavie pri vyplácaní odmien nehrá žiadnu rolu, no s pribúdajúcim vekom pribúda aj odmien. Výrazný vplyv na vianočné odmeňovanie má aj vzdelanie. Ak máte nižšiu kvalifikáciu, s trinástym platom sa môžete takmer rozlúčiť, poteší sa z nich menej ako desatina. Ak máte aspoň maturitu, vaše šance stúpajú (22%) a ak ste si vydreli vysokoškolský titul, pravdepodobnosť vianočnej odmeny je už takmer jeden ku dvom.

Šťastná Bratislava

Kým v krajoch mimo Bratislavy dostáva trinásty plat len pätina zamestnancov, v Bratislavskom kraji je to 39 percent. „Hlavné mesto je administratívnym, ale aj ekonomickým centrom krajiny, čo generuje aj vyššie očakávania ľudí,“ vysvetľuje sociológ a šéf agentúry Focus Martin Slosiarik. „Majú tu sídlo alebo zastúpenie významné domáce aj zahraničné spoločnosti, a to aj keď svoje podnikateľské aktivity realizujú v iných častiach krajiny. S tým súvisí aj nadpriemerný výskyt riadiacich pozícií.“ Nachádza sa tu aj veľa firiem podnikajúcich v odborných, vedeckých a technických činnostiach, oblasti IT, bankovníctva či finančníctva. „Tieto pozície vyžadujú vyššie nároky na vzdelanie a pracovné skúsenosti, ktoré sú nadpriemerne odmeňované. Nespokojnosť takéhoto zamestnanca a jeho prípadný odchod môže vyjsť firmu veľmi draho. Náklady spojené s vyškolením nového odborného pracovníka môžu významne pre

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).