16.03.2014, 13:00

Koniec stravných lístkov je opäť na stole

Koniec stravných lístkov je opäť na stole

Stravné lístky sú podľa nezaradeného poslanca Národnej rady (NR) SR Juraja Drobu zbytočným "obeživom" a spôsobujú nepotrebné náklady a byrokraciu zamestnávateľom. V novele Zákonníka práce preto navrhuje ich zrušenie a nahradenie peniazmi. Právnu normu už predložil na najbližšiu schôdzu parlamentu, ktorej začiatok je naplánovaný na 18. marca.

Gastrolístky nechávajú podľa poslanca "ryžovať" päť firiem v úplne netrhovom prostredí a s maržami, ktoré vysoko presahujú povolené tri percentá. "Cieľom môjho návrhu je gastrolístky zrušiť a zabezpečiť, aby zamestnávateľ vyplácal príslušnú čiastku ako súčasť mzdy," opísal Droba pre TASR. A to tak, aby pracovník týmto opatrením nemal škodu.

Navrhuje, aby zamestnávateľ vyplácal zamestnancovi príspevok na stravovanie ako aj dnes, teda 55 % z ceny jedla. Zároveň nebude musieť strhávať pracujúcemu zo mzdy druhú časť garantovanej sumy jedla, a to 45 %. Zamestnanec tak bude mať vyššiu mzdu a to, akým spôsobom sa rozhodne s týmito peniazmi naložiť, je podľa poslanca na jeho rozhodnutí. "Buď si za to kúpi obed ako doteraz, alebo tieto peniaze využije inak," doplnil Droba.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.