16.03.2014, 13:00

Koniec stravných lístkov je opäť na stole

Koniec stravných lístkov je opäť na stole

Stravné lístky sú podľa nezaradeného poslanca Národnej rady (NR) SR Juraja Drobu zbytočným "obeživom" a spôsobujú nepotrebné náklady a byrokraciu zamestnávateľom. V novele Zákonníka práce preto navrhuje ich zrušenie a nahradenie peniazmi. Právnu normu už predložil na najbližšiu schôdzu parlamentu, ktorej začiatok je naplánovaný na 18. marca.

Gastrolístky nechávajú podľa poslanca "ryžovať" päť firiem v úplne netrhovom prostredí a s maržami, ktoré vysoko presahujú povolené tri percentá. "Cieľom môjho návrhu je gastrolístky zrušiť a zabezpečiť, aby zamestnávateľ vyplácal príslušnú čiastku ako súčasť mzdy," opísal Droba pre TASR. A to tak, aby pracovník týmto opatrením nemal škodu.

Navrhuje, aby zamestnávateľ vyplácal zamestnancovi príspevok na stravovanie ako aj dnes, teda 55 % z ceny jedla. Zároveň nebude musieť strhávať pracujúcemu zo mzdy druhú časť garantovanej sumy jedla, a to 45 %. Zamestnanec tak bude mať vyššiu mzdu a to, akým spôsobom sa rozhodne s týmito peniazmi naložiť, je podľa poslanca na jeho rozhodnutí. "Buď si za to kúpi obed ako doteraz, alebo tieto peniaze využije inak," doplnil Droba.