16.01.2015, 11:19

Fico má plán. Chce zmeniť druhý pilier

Podľa premiéra je druhý pilier nevýhodný pre ľudí. Navrhne riešenia.

Fico má plán. Chce zmeniť druhý pilier

Druhý dôchodkový pilier je podľa premiéra Roberta Fica nevýhodný pre ľudí s vyšším vekom a nižšími príjmami. Kabinet chce preto podľa Fica prijať "kategorické riešenia" druhého piliera. "Našou úlohou teraz nie je nič iné, len prijať kategorické riešenia a budeme vás o nich informovať budúci týždeň. To, čo sa udialo pri výplate prvých dôchodkov, úplne potvrdilo naše výhrady, druhý pilier je nevýhodný pre ľudí s vyšším vekom a nižšími príjmami," vyhlásil v piatok premiér Robert Fico.

S požiadavkou na ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, aby už na januárovú schôdzu parlamentu predložil návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorou by sa zmenili pravidlá vyplácania dôchodkov z druhého piliera, prišiel v stredu tento týždeň podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna.


Prečítajte si aj: Ste na penzii? Obed máte iba za euroPremiér Robert Fico.

Na tlačovej besede pritom Švejna poukázal na vyjadrenie Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR, podľa ktorého sú ponúkané dôchodky z druhého piliera aj o štvrtinu nižšie, než férové. „Ministerstvo financií tak prizná verejne, že spôsob výplaty tak, ako to predstavilo ministerstvo práce, má tento dôsledok," povedal.

Nízke penzie z druhého piliera podľa neho kritizujú aj viacerí odborníci na dôchodky. "Ja som vedel, že to bude zle, ale nevedel som, že to bude až tak zle," tvrdí podpredseda strany Most-Híd.

Dôchodky z druhého piliera budú po 1. januári tohto roka ľuďom vyplácať Allianz - Slovenská poisťovňa, poisťovňa Union a poisťovňa Generali. Všetky tri poisťovne už dostali od Národnej banky Slovenska licenciu na vyplácanie dôchodkov z druhého piliera.

Ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku od životných poisťovní dostane sporiteľ cez centrálny elektronický ponukový systém, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa. O vyplácanie dôchodku z druhého penzijného piliera zatiaľ požiadalo 91 osôb.

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.