31.07.2014, 00:00

Čo ešte v novele zákona o dani z príjmov podnikatelia kritizujú

Obmedzí sa odpisovanie áut

Spomedzi najčastejšie kritizovaných zmien je novinka pri odpisovaní auta. Práve tu má totiž biznis dostať strop. Po novom bude platiť pravidlo – ak má firma skončiť v strate a neplatiť dane len kvôli novému autu, nebude si môcť odpísať celú jeho cenu, ale len 48-tisíc eur. Doteraz si pritom podnikateľ mohol kúpiť akékoľvek drahé auto, a to aj napriek tomu, že práve pre túto kúpu skončil v strate. Zmena je veľmi kritizovaná. A to napríklad Klubom 500:„Sme presvedčení, že pokiaľ podnikateľský subjekt odvádza pravidelne dane a odvody, nemal by ho štát obmedzovať vo výbere vozidla. Samozrejme, ide aj o otázku bezpečnosti a reprezentácie spoločnosti.“

Okresanie pôžičiek sa firmám nepáči

Zahraničné, ako aj dôchodkové spoločnosti, protestujú proti obmedzeniu úverovania medzi materskou firmou a jej dcérou. Štát chce totiž, aby od budúceho roka mohla zahraničná matka slovenskej dcére požičať peniaze s úrokom maximálne vo výške 25 percent. Podľa americkej obchodnej komory tento princíp už na Slovensku fungoval, ale nepriniesol žiadaný výsledok. „Môže vzniknúť konflikt vo väzbe na transferové oceňovanie, keď na jednej strane pri poskytnutí úveru bude požadovaná patričná miera úrokovej sadzby a na druhej strane u príjemcu úveru nebude tento úrok daňovo uznateľný.“ V súčasnosti môže matka slovenskej dcére požičať za akýkoľvek úrok. A tá si vďaka vysokým nákladom na splácanie dokáže znížiť základ dane.

Väčšie úľavy pre vedu a výs

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).