06.06.2014, 00:00

Slovensko sa hlási o top investíciu

Investície. Minister Malatinský začal oficiálne rokovať o príchode amerického IT gigantu Amazon.

Slovensko sa hlási o top investíciu

Šance Slovenska získať dve tisícky pracovných miest od amerického gigantu Amazon vzrástli. O investícii za sto miliónov eur, ktorá mala pôvodne skončiť v Brne, americká IT firma už oficiálne rokuje aj so slovenským ministerstvom hospodárstva. „Vedieme s nimi intenzívnu diskusiu. Dúfam, že Slovensko neobídu,“ povedal HN minister Tomáš Malatinský.

Investorovi už štát ponúkol priestory v Banskej Bystrici – Amazon chce mať však svoj logistický sklad bližšie k Česku, respektíve k Rakúsku. Práve do týchto krajín mienia predovšetkým predávať svoje produkty.

Aj preto majú na Slovensku väčšie šance lokality ako Trenčín, Senica či Bratislava. To, či je práve v týchto regiónoch dostatok kvalifikovaných ľudí, už zisťovala aj personálna agentúra McRoy Slovakia. „Mali sme dopyty, ktoré svojou povahou smerovali na Amazon,“ povedal HN Branislav Holík, hiring manager agentúry.

Podľa zistení HN je najväčším slovenským favoritom pre investíciu Amazonu Bratislava. „Môžem potvrdiť, že primátor mesta sa so zástupcami investora stretol,“ potvrdil HN Ľubomír Andrassy, hovorca Bratislavy. Andrassy zároveň dodal, že sklad pravdepodobne nebude stáť v katastri hlavného mesta.

Amazon už mal pred pár mesiacmi namierené do Brna, rokovania s mestom pôvodne stroskotali na nevysporiadaných pozemkoch. Už tento mesiac sa má Amazon rozhodnúť definitívne medzi Českom, Poľskom a Slovenskom.

Hoci s Amazonom zatiaľ rokovala iba Bratislava, v hre by stále mohol byť aj Trenčín a Senica. Primátor Trenčína Richard Rybníček upozorňuje napríklad na z veľkej časti voľné priestory po spoločnosti AU Optronics, ktoré by mohli Amazonu vyhovovať. „My o tejto investícii vieme, dokonca sme sa aktívne zaujímali a hodnotili, čo by

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).