01.02.2016, 00:00

Vymenil som stavebníctvo za pizzu

Jozef Šétaffy začínal po revolúcii podnikať s plastovými oknami, dnes šéfuje sieti pizzerií značky Pizza Mizza.

Vymenil som stavebníctvo za pizzu

Raketovo sa mu rozbehol už prvý biznis v stavebníctve. Potom však prišla kríza, ktorá tomuto sektoru nepriala a Jozef Šétaffy musel urobiť najťažšie rozhodnutie. Vzdať sa práce, ktorá ho bavila a vydať sa na cestu do neznáma nazvanú gastronómia. „Prišiel som na to, že pizzeria zarába viac ako stavebníctvo,“ konštatuje Jozef Šétaffy. Risk sa teda oplatil a dnes má pod palcom sieť pizzerií Pizza Mizza.

Začiatky s oknami

Spoločenské pomery dovolili Jozefovi Šétaffymu podnikať až v čase, keď mal 40 rokov. O vlastnej firme však sníval dávno pred novembrovou revolúciou, ktorá znamenala pád komunizmu. A preto hneď ako sa naskytla príležitosť, vyštudovaný ekonóm s praxou v stavebníctve dlho neváhal. „V roku 1990 som si vybavil živnosť a začal som ponúkať stavebný dozor,“ vracia sa v spomienkach Jozef Šétaffy.

Začínal ako „one man“ firma bez kapitálu, po roku a pol však mal dve kompletne vybavené montážne partie a vlastný vozový park. Stal sa totiž priekopníkom so strešnými oknami. „Medzi prvými som začal dodávať plastové okná s kompletným servisom,“ spomína Šétaffy. Netrvalo dlho a zamestnal aj manželku. Z malej živnosti vybudovali prosperujúcu stavebno-obchodnú spoločnosť Investa.

Synov nápad

Ďalší impulz do rodinného podnikania priniesol v roku 2004 syn, keď sa vrátil z jazykového študijného pobytu v Austrálii a z odbornej praxe v Taliansku. „Keďže má vyštudovanú hotelovú akadémiu, navrhol mi, aby sme investovali do reštaurácie,“ opisuje Jozef Šétaffy. Ako s odstupom času priznáva, spočiatku nebol touto myšlienku veľmi nadšený. A to z jednoduchého dôvodu. Syn si vybral ako miesto podniku priestory stavebnej firmy Investa v centre Bratislavy. Otec sa však nechal presvedčiť a syn mohol so svojím partnerom začať pracovať na koncepte, ktorý zmenil život celej r

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).