09.04.2014, 23:58

Kontroverzný muž, ktorý zarába na štáte

Profil Vladimíra Poóra

Kontroverzný muž, ktorý zarába na štáte

Predsedom predstavenstva spoločnosti ŽOS Trnava je kontroverzný veľkopodnikateľ Vladimír Poór. Ten je známy ako mecenáš trnavského futbalu, ale predovšetkým ako údajný podporovateľ vládnej strany Smer. Začínal pritom v HZDS Vladimíra Mečiara, a bol aj krajským predsedom strany v Trnave. Z politiky odišiel práve po spore s Mečiarom a vyhlásil, že s ňou končí.

Trestne stíhaný Poór

Neslávne známym sa Vladimír Poór stal najmä pre privatizáciu podniku Nafta Gbely z mečiarovskej éry. Tú získala v roku 1996 spoločnosť Druhá obchodná, v ktorej mal Poór podiel cez svoju firmu Arad. Fiktívnymi zmluvami malo údajne z Nafty Gbely zmiznúť 300 miliónov korún. Poór dokonca v tejto veci čelil trestnému stíhaniu, ale nič mu nedokázali. Podnik však museli vrátiť Fondu národného majetku. „Niekto hovorí, že som kúpil lukratívny podnik a že tam ležia miliardy korún. To nie je pravda,“ povedal na adresu firmy Vladimír Poór v roku 1999 v rozhovore pre Trend. FNM však podnik s hodnotou vo výške 3,2 miliardy predal Druhej obchodnej len za 500 miliónov korún. Jej disponibilný zisk pritom v roku 1995 prekročil sumu 590 miliónov korún. Poór sa neskôr politického pôsobenia vzdal. HZDS opustil v roku 2003 po spore s Mečiarom, ktorý o ňom povedal, že ho chcel z pozície predsedu odstaviť „čašník z Trnavy“.

Nie vždy úspešný

Veľkopodnikateľ sa však nikdy nesústredil na jedno odvetvie a jeho portfólio bolo a ešte stále aj je plné firiem z rôznych sektorov. Nie vždy však bol úspešný. Televíziu VTV napríklad predal tesne pred jej zánikom, stanica pritom zanechala dlh vo výške 1,3 miliardy korún. Figuroval aj v prvej slovenskej súkromnej, a dnes už skrachovanej, AG Banke. Ešte len nedávno ukončil projekt slovenských aeroliniek Danube Wings, ktoré na jeseň dolietali a prepustili všetkých zamestnancov. Skončilo aj Rádio Viva, v ktorom mal podnikateľ podiel z reklamných príjmov a ochranné známky.

Dnes je jeho nosným biznisom strojárstvo. Jeho najziskovejším podnikom sú dnes práve ŽOS Trnava, ktoré mali podľa agentúry Sims v predminulom roku tržby viac ako 100 miliónov eur. Okrem toho jeho meno figurovalo alebo ešte stále figuruje v takmer osemdesiatke spoločností z oblasti polygrafie, farmaceutického priemyslu, hotelierstva či železničnej doprave. Je spolumajiteľom futbalového klubu Spartak Trnava. Vláda v septembri minulého roka pritom schválila na výstavbu mestského štadióna 13 miliónov eur. Podľa portálu Aliancie Fair-play Znasichdani. sk firmy, v ktorých figuruje Vladimír Poór, získali od roku 2005 vo verejnom obstarávaní zákazky za viac ako 191 miliónov eur.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.