12.01.2016, 00:00

Milión môže padnúť aj tento rok

Naše závody prvýkrát prekonali magickú hranicu. Podobný výsledok sa očakáva aj v roku 2016.

Slovensko si posilňuje pozíciu automobilovej veľmoci. Vlani vo svojich troch závodoch vyrobilo viac ako milión vozidiel. Pri prepočte na tisíc obyvateľov to bolo 184 áut. Ešte v roku 2014 bol tento ukazovateľ na úrovni 179 s veľkým náskokom pred Českou republikou a Nemeckom. „Milión je krásne číslo, navyše vstupom štvrtej automobilky, ktorou je Jaguar Land Rover, tieto pozitívne čísla ďalej porastú,“ hodnotí prezident Zväzu automobilového priemyslu Juraj Sinay.

Európa na nových kolesách

Trnavská automobilka PSA Peugeot Citroën vyrobila viac ako 303-tisíc vozidiel, žilinská Kia viac ako 338-tisíc áut. Bratislavský Volkswagen zatiaľ presné čísla nezverejnil, urobí tak až v marci, napriek tomu hovorí, že zažil úspešný rok. To všetko znamenalo, že Slovensko prekonalo v počte vyrobených áut miliónovú hranicu.

„Slovenské závody automobiliek v minulom roku ťažili najmä zo silnejúceho „domáceho“ európskeho dopytu po nových autách, ktorý bol schopný viac ako plne kompenzovať pokles na mimoeurópskych trhoch,“ uvádza analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršň

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články