01.10.2014, 00:00

Richterovi mladí zabrali

Až 80 percent mladých poberateľov príspevku na zamestnanie si udržalo prácu.

Richterovi mladí zabrali

Od svojich začiatkov na ministerstve chrlí Ján Richter (Smer-SD) jeden nápad za druhým. Aby vyriešil vysokú nezamestnanosť, spustil už viacero projektov. Zamerané sú na zamestnávanie mladých, riešenie regionálnych rozdielov či odpúšťanie odvodov. Firmám už cez ne rozdal desiatky miliónov eur. Zdá sa však, že úspešný je zatiaľ len jeho prvý projekt – určený je pre mladých do 29 rokov. Väčšina ľudí, ktorí si cez neho našli prácu, si ju udržali aj potom, ako ich miesta štát prestal dotovať.

Ekonomika šliape, zmluvy nekončia

Ukážme si to na číslach. Projekt zatiaľ ukončilo prvých 7-tisíc absolventov. To znamená, že podnik ich zamestnával povinný rok a pol. Prácu aj naďalej ponúkli spoločnosti väčšine z nich, udržalo si ju až 5,6 tisíca mladých. „Ostatných 20 percent ľudí sa vrátilo do evidencie úradov práce, väčšina do mesiaca po ukončení projektu,“ dodala Jana Lukáčová z kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce.

Medzi prvými sa do projektu zapojila aj Ľubovnianska nemocnica. Prijala cez neho osem ľudí, zväčša lekárov. Bez dotácie by miesta nevytvorila, v tom čase jej na to chýbali financie. Pomohol jej tak preklenúť ťažké obdobie. Okrem toho

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).