31.03.2014, 23:59

Američania dajú prácu stovkám ľudí

Investícia. Dodávateľ pre automobilky, spoločnosť Johnson Controls, rozširuje v Námestove výrobu.

Snímka: HN/Peter Mayer
Zdroj: HN/Peter Mayer

Na Slovensko mieri jedna z najväčších investícií posledných mesiacov. Americký dodávateľ pre automobilky Johnson Controls plánuje v Námestove rozširovať výrobu. Prácu si tu tak už čoskoro nájde takmer 570 Slovákov. „Areál plánujeme rozšíriť v dôsledku nových zákaziek, ktoré závod v Námestove získal,“ povedala pre HN Astrid Schafmeisterová, manažérka komunikácie Johnson Controls.

 

Snímka: HN/Peter Mayer
Zdroj: HN/Peter Mayer

 

Výroba pôjde naplno

Kým jednej fabriky sa Američania z Johnson Controls v Námestove zbavujú, druhý, naopak, dvojnásobne zväčšujú, pričom už tento mesiac by sa investícia v sume siedmich miliónov eur mala rozbehnúť. „Rozhodla blízkosť k našim zákazníkom,“ vysvetľuje dôvody Schafmeisterová. Narážala tak na žilinskú Kiu a jej sesterský závod Hyundai v českých Nošoviciach. Práve pre ne závod prioritne dodáva plastové dielce do áut, pričom sa očakáva, že výroba v nich by mala ísť naplno aj nasledujúce mesiace. Podľa analytika Igora Lehoťana z Capital Markets sa to však netýka len Kie a Hyundaiu. „Výrobné kapacity automobiliek budú dodržané. Johnson Controls teda určite vidí potenciál, a to či už v súvislosti s Kiou, alebo aj poľskými a českými automobilkami,“ vysvetľuje Lehoťan. Táto investícia tak pomôže znížiť nezamestnanosť v Námestove, ktorá sa blíži k 15 percentám.

 

Tentoraz bez stimulov

Aj napriek tomu, že Johnson Controls získala pri rozbehu investícií na Slovensku až štyrikrát štátny stimul

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).