17.10.2014, 00:00

Napätie cítiť, ale ešte to všetko neprepuklo naplno

Stovky ľudí bez práce. Primátorka Krompách Iveta Rušinová v rozhovore pre HN:

Ešte sa chodí do práce, nie je toľko času premýšľať, čo bude ďalej, a prepadať beznádeji, konštatuje Rušinová.

Začiatkom mesiaca spoločnosť Panasonic oznámila zatvorenie závodu v Krompachoch. Aká je momentálna situácia, zmenilo sa niečo?

Rozhodnutie spoločnosti Panasonic zatvoriť závod v Krompachoch je nemenné a zvrátiť sa už nedá. Keď tu bol konateľ firmy z Japonska na rokovaní, bolo na ňom vidieť, že ho zrušenie výroby skutočne mrzí. Podľa kolektívnej dohody má každý zamestnanec garantované odstupné vo výške minimálne 7 mesačných platov. Rokuje sa aj o tom, aby zamestnanci, ktorí pracujú v podniku dlhšie, dostali ešte vyššie odstupné. Zatiaľ zamestnanci pracujú v nezmenenom režime, vyrábajú výrobky na vianočný trh. Prepúšťať sa začne od decembra a výroba sa definitívne uzavrie v máji budúceho roka. Približne jednej tretine pracovníkov firma ponúkne pokračovanie pracovného pomeru v českom závode v Plzni. Prístup Panasonicu v tejto ťažkej chvíli oceňujem, pretože na Slovensku poznáme prípady, keď ľudia o prácu prišli z večera do rána a o nevyplatené mzdy museli bojovať na súdoch.

Čo pre mesto okrem zamestnanosti firma znamenala?

Ľudia v tejto spoločnosti pracovali radi. Páčilo sa mi, že sa o svojich zamestnancov firma starala. Dostávali slušnú mzdu, práca bola čistá, zamestnávateľ mal bohatý sociálny program s rôznymi benefitmi. Podnik organizoval firemné akcie, na ktorých sa mohli zúčastniť i rodinní príslušníci. Firma sa zapájala aj do rôznych aktivít v meste. To, že dnes v Krompachoch končí, predstavuje obrovský šok. Nejaké signály či hrozby sme zaregistrovali, ale úplné zatvorenie sme nečakali. Ešte v septembri sa pritom konali firemné dni, na ktorých vystúpili známe osobnosti ako Dara Rolins či Adam Ďurica. Nikto netušil, čo sa stane už o pár dní.

Aký osud čaká výrobnú halu po odchode tohto producenta elektroniky?

Panasonic v Krompachoch pôsobil dlhých 14 rokov, za ten čas sa stal súčasťou

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.