17.10.2014, 00:00

Napätie cítiť, ale ešte to všetko neprepuklo naplno

Stovky ľudí bez práce. Primátorka Krompách Iveta Rušinová v rozhovore pre HN:

Ešte sa chodí do práce, nie je toľko času premýšľať, čo bude ďalej, a prepadať beznádeji, konštatuje Rušinová.

Začiatkom mesiaca spoločnosť Panasonic oznámila zatvorenie závodu v Krompachoch. Aká je momentálna situácia, zmenilo sa niečo?

Rozhodnutie spoločnosti Panasonic zatvoriť závod v Krompachoch je nemenné a zvrátiť sa už nedá. Keď tu bol konateľ firmy z Japonska na rokovaní, bolo na ňom vidieť, že ho zrušenie výroby skutočne mrzí. Podľa kolektívnej dohody má každý zamestnanec garantované odstupné vo výške minimálne 7 mesačných platov. Rokuje sa aj o tom, aby zamestnanci, ktorí pracujú v podniku dlhšie, dostali ešte vyššie odstupné. Zatiaľ zamestnanci pracujú v nezmenenom režime, vyrábajú výrobky na vianočný trh. Prepúšťať sa začne od decembra a výroba sa definitívne uzavrie v máji budúceho roka. Približne jednej tretine pracovníkov firma ponúkne pokračovanie pracovného pomeru v českom závode v Plzni. Prístup Panasonicu v tejto ťažkej chvíli oceňujem, pretože na Slovensku poznáme prípady, keď ľudia o prácu prišli z večera do rána a o nevyplatené mzdy museli bojovať na súdoch.

Čo pre mesto okrem zamestnanosti firma znamenala?

Ľudia v tejto spoločnosti pracovali radi. Páčilo sa mi, že sa o svojich zamestnancov firma starala. Dostávali slušnú mzdu, práca bola čistá, zamestnávateľ mal bohatý sociálny program s rôznymi benefitmi. Podnik organizoval firemné akcie, na ktorých sa mohli zúčastniť i rodinní príslušníci. Firma sa zapájala aj do rôznych aktivít v meste. To, že dnes v Krompachoch končí, predstavuje obrovský šok. Nejaké signály či hrozby sme zaregistrovali, ale úplné zatvorenie sme nečakali. Ešte v septembri sa pritom konali firemné dni, na ktorých vystúpili známe osobnosti ako Dara Rolins či Adam Ďurica. Nikto netušil, čo sa stane už o pár dní.

Aký osud čaká výrobnú halu po odchode tohto producenta elektroniky?

Panasonic v Krompachoch pôsobil dlhých 14 rokov, za ten čas sa stal súčasťou

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).