03.11.2014, 00:00

Štát chce preveriť štyritisíc firiem. Za úniky na DPH

Top opatrenie roka – kontrolný výkaz – odhalil podozrivé operácie za desiatky miliónov eur.

Štát chce preveriť štyritisíc firiem. Za úniky na DPH

Podnikateľ tankoval mesačne zhruba za 5-tisíc eur. Z daní si však odpisoval viac ako 300-tisíc eur. Toto je len jeden prípad nadmerného odpočtu DPH, na ktorý prišli daniari vďaka elektronickému kontrolnému výkazu. Ten sa považuje za jedno z najväčších opatrení štátu v boji proti podvodom s DPH a ktorý musia od februára tohto roka firmy povinne podávať. Výkaz tak už pár mesiacov po zavedení prináša výsledky – daniari rozbehli kontrolu už v štyroch tisíckach firiem, pričom majú podozrenia na úniky vo výške 114 miliónov eur. „Ukončovanie kontrol môžeme očakávať najskôr koncom prvého kvartálu budúceho roka,“ povedala hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková, čo de facto znamená, že v súčasnosti nie je známe, o koľko peňazí štát reálne aj prišiel.

Aj napriek tomu, že celkové úniky na dani z pridanej hodnoty sa odhadujú na viac ako dve miliardy eur ročne, odborníci to nepovažujú za neúspech. S výkazom sa totiž iba začína. „Výber daní to zvýši o jedno percento. Je to postupný proces, aj Finančná správa sa ešte učí pracovať s výkazmi,“ tvrdí analytik SAV Vladimír Balá

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).