07.10.2014, 00:00

Firmy si za ľudí priplatia

Štát chce zvýšiť sumu náhrad za služobné cesty. Náklady sa tak firmám zvýšia o tisíce eur.

Firmy si za ľudí priplatia

Jej biznis stojí a padá na služobných cestách. Ako dopravná firma musí svojich zamestnancov posielať takmer každý deň do rôznych miest naprieč Slovenskom. Následne im, podľa zákona, ich náklady na stravovanie prepláca cez celodenné diéty. A práve na tejto položke si bude musieť východoslovenská dopravná firma Rematrans od budúceho roka priplatiť. Štát totiž po dvoch rokoch zvyšuje minimálnu sumu cestovných náhrad. Pri celodennej služobnej ceste si tak priplatí zo súčasných 9,3 eura na 9,8 eura. Ak bude teda po novom všetkých jej 22 ľudí na služobnej ceste desať mesiacov po 20 dní, celkovo sa jej výdavky kvôli novinke zdvihnú o viac ako dvetisíc eur. Náklady navyše sú prirodzene problém – reagoval majiteľ spoločnosti z Turne nad Bodvou Ján Majančik.

Rezort práce, ktorý zmenu navrhuje, argumentuje dodržiavaním zákona. Ten určuje, že cestovné náhrady sa zvyšujú podľa rastu cien jedál a nealko nápojov v reštauráciách.

Na ich zdražovanie tak doplatia desaťtisíce firiem. A to najmä v sektore dopravy, okrem nich aj IT spoločnosti či centrá zdieľaných služieb, ktoré musia vysielať ľudí na projekty či rokovania. „Ale tu sú mzdové náklady na úplne inej úrovni ako v doprave, ktorá v súčasnosti zápasí o každé jedno euro,“ povedal prezident Asociác

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

Súvisiace články