23.11.2014, 00:00

Bratislava sa mení na „Mrakodrapovo“. Po J&T predstavuje plány aj Penta

Medzi autobusovou stanicou a Euroveou vyrastajú ďalšie výškové budovy.

Bratislava sa mení na „Mrakodrapovo“. Po J&T predstavuje plány aj Penta

Na nábreží Dunaja sa pomaly kreslí štvrť, ktorú môžeme v slovenských podmienkach nadnesene označiť za mrakodrapovú. V lokalite medzi bratislavskou autobusovou stanicou a nákupným centrom Eurovea totiž predstavili ďalšie výškové budovy. K dvojičke Panorama City od J&T Real Estate plánuje finančná skupina Penta Investments postaviť ďalšie výškové budovy. „Navrhovanou činnosťou je výstavba obytného súboru, pozostávajúceho z dvoch výškových vežových objektov,“ konštatuje zámer, ktorý developer aktuálne predložil na príslušné úrady.

Stovky bytov

Na slovenské pomery pritom ide o nadštandardné vežiaky. Zatiaľ sa počíta s dvomi možnými variantmi. Prvý hovorí o 30 poschodiach, druhý je ešte o tri poschodia vyšší. Oba by mali ponúknuť byty a apartmány. Isté je, že ich počet by mal prekonať hranicu piatich stoviek. V prípade vyššieho variantu by chceli veže ponúknuť až 584 bytov. Projekt počíta s rozpočtom 70 miliónov eur. Stavať by sa pritom malo až na jar 2016. Prvých obyvateľov by mal komplex privítať približne o dva roky neskôr.

Vizualizácia: Zaha Hadid architects

Oba vežiaky sú súčasťou projektu Čulenova New City Center. V rámci neho chce Penta v areáli bývalej Bratislavskej teplárenskej spoločnosti vybudovať nové mestské centrum. „Celý komplex bude tvorený zmiešanou funkciou, zahŕňajúcou rezidenčné bývanie, obchody, kancelárie a služby,“ píše developer. Za architektúrou celého projektu pritom stojí svetoznáma britská architektonická kancelária Zaha Hadid Architects. Za kanceláriou stojí pôvodom iracká architektka Zaha Hadid, ktorá projektovala napríklad aj centrálu BMW či desiatky dnes už kultových stavieb po celom svete.

Ako huby po daždi

V lokalite pritom developer plánuje aj ďalšie tri výškové budovy. Už teraz sú pritom dominantou štvrte tri veže od J&T. Okrem Toweru 115 aj nový projekt Panorama City. Ten ponúkne v dvoch vežiach, ktoré majú zhodne po 33 poschodí, okolo 600 bytov.
Spomenuté vežiaky však nie sú jediné, ktoré sa v Bratislave pripravujú. Rekordnú stavbu, ktorá sa môže právom označiť za mrakodrap, si kreslia investori v Petržalke. Úradom predložili zámer, v ktorom hovoria o 85-podlažnom obytnom bloku. V areáli bývalého Matadoru by tak vyrástla jednoznačne najvyššia budova na Slovensku. 

Ďalšie vizualizácie projektu z dielne Zaha Hadid Architects si pozrite v našej galérii.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.