10.04.2014, 23:57

Kažimír chystá novú daň

Financie. Farmaceutické firmy by mohli platiť 19-percentnú daň z benefitov, ktoré dávajú zdravotníkom.

Kažimír chystá novú daň

Zavedenie novej dane. O tomto v súčasnosti uvažuje minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Tá je však tentoraz určená farmaceutickým spoločnostiam, ktoré by tak podľa informácií HN mohli už od začiatku budúceho roka štátu na novej – takzvanej zrážkovej dani – odvádzať 19 percent. A to konkrétne za benefity, ktoré farmafirmy dávajú tisíckam zdravotníkov na Slovensku. „Cieľom je zvýšiť efektívnosť výberu daní a odvodov,“ zdôvodňuje hovorkyňa rezortu financií Alexandra Gogová.

Farmabiznis funguje na princípe pozvánok pre lekárov na zahraničné kongresy. Lekár ponuku prijme, avšak prihláška na prednášku stojí napríklad tisíc eur. Tú však nezaplatí lekár, ale daná farmaceutická firma. No a po novom by to malo byť tak, že z tejto tisícky odvedie štátu aj daň.

Jedným z dôvodov, prečo chce ísť vláda týmto smerom, je fakt, že na benefitoch, ktoré farmafirmy poskytujú zdravotníkom, prichádza štátna kasa o milióny eur ročne. Z poskytnutých finančných i nefinančných darov by mali v súčasnosti samotní zdravotníci zaplatiť daň, to však mnohí, podľa údajov Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií, n

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).