30.01.2015, 00:00

Byť úradníkom na Slovensku sa oplatí. V regiónoch bez práce

Michal Páleník, šéf Inštitútu zamestnanosti

Existuje veľa úradov, o ktorých nevieme, čo vlastne robia. Sú však aj také, ktoré majú akútny nedostatok zamestnancov. Tvrdí v rozhovore pre HN Michal Páleník.

Podľa prieskumu medzinárodnej inštitúcie práce má Slovensko v prepočte na počet obyvateľov po Luxembursku najviac úradníkov v únii. Je to problém?

Výsledky by mohli byť ešte horšie. Verejná správa má totiž v súčasnosti veľa zvláštnych pozícií, ktoré sa nezarátavajú. Napríklad vrátnici na ministerstvách sú často len nútenými živnostníkmi SBS firiem. Okrem toho je mnoho práce cez out-sourcing. Napríklad IT služby si štát takmer vždy objednáva od externých podnikov. A či je to problém? Záleží, ako sa na to pozrieme.

Kedy je to problém?

Existuje veľa úradov, o ktorých nevieme, čo vlastne robia. Sú však aj také, ktoré majú akútny nedostatok zamestnancov. Takými sú napríklad úrady práce

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).