23.05.2012, 00:00

Strojári hľadajú stovky pracovníkov

Strojársky veľtrh. Firmy majú v ruke zaujímavé zákazky, ponúkajú 700 pracovných miest v tomto biznise.

Výroba v strojárenskom podniku. Snímka: HN/Pavol Funtál
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Výroba v strojárenskom podniku. Snímka: HN/Pavol Funtál
Zdroj: HN/Pavol Funtál
Podnikanie so strojárstvom na Slovensku v tomto roku na krízu nenarazí. Firmy totiž získavajú zaujímavé zákazky, plánujú investície či nábory ľudí. Podľa zistení HN je v hre o veľmi zaujímavý biznis s Čínou spoločnosť Tomark, ktorá vyrába malé celokovové lietadlá ako jediná v SR. O ne prejavila záujem i Ázia. Ich cena je od 60- do 100-tisíc eur. Marketingový špecialista Daniel Varga túto informáciu nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Podotkol, že firme sa darí a projekt výroby lietadla je veľmi úspešný. „Plánujeme i prijímať pracovníkov, presné číslo povedať neviem,“ tvrdí Varga.

Kríza? Tá je za nami
Lietadlo firmy Tomark Viper SD-4 získalo včera na strojárskom veľtrhu v Nitre aj ocenenie Strojársky výrobok roka 2011. Tomark však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá potvrdila, že plánuje rady zamestnancov rozširovať. Je medzi nimi aj Sova Digital, ktorá vyvíja softvérové riešenia pre strojárov.

„Naša firma rastie, kríza priemyslu je za nami,“ vraví riaditeľ spoločnosti Martin Morháč s tým, že namiesto 25 ľudí budú čoskoro zamestnávať 31. Na veľtrhu, ktorý sa koná na Agrokomplexe v Nitre, je podľa projektového manažéra Jozefa Jenisa celkovo viac ako 400 vystavovateľov a spoluvystavovateľov, ktorí zastupujú ďalších približne 200 firiem z celej Európy i zo zámoria.

Autá ťahajú priemysel
Ako pre HN hovorí obchodný riaditeľ spoločnosti Trenkwalder Ján Trgala, ak pod strojárstvo započítame aj sektor automotive, tak je momentálne z hľadiska tvorby nových pracovných miest najvýkonnejšou zložkou domáceho priemyslu. „Evidujeme v ňom desiatky až stovky ponúk mesačne vrátane subdodávateľov. Ide o pozície ako operátor CNC strojov, operátor výroby, strojár, opravár strojov a podobne,“ vysvetľuje Trgala. Dopĺňa, že celkovo je podľa ich informácií v segmente strojárstva vytvorených vyše 700 pracovných pozícií. Najviac v regiónoch, kde sídlia automobilky, teda Bratislava, Trnava a Žilina, ale silné je aj celé Považie.Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.