12.03.2008, 11:19

Palko založil stranu konzervatívnych demokratov

Aktualizované 17:30 |Konzervatívni demokrati Slovenska. Toto je názov novej politickej strany, ktorú založil Vladimír Palko s ďaľšími odídencami z KDH.

Exminister vnútra SR Vladimír Palko (KDH). Snímka hn/Samuel Vanko
Zdroj: hn/Samuel Vanko

"Náš konzervativizmus podporuje slobodnú ekonomiku, ale bude to konzervativizmus súcitný. Súcitný so slabými a s tými, ktorí potrebujú pomoc," povedal jeden zo zakladateľov Vladimír Palko. Strana bude podľa neho presadzovať tradičné hodnoty Slovenska – kresťanstvo, lásku k vlasti, solidaritu, úctu k životu a starším. Bývalí členovia KDH sa v najbližších dňoch pustia do vyzbierania 10 tisíc podpisov, potrebných k registrácii strany na ministerstve vnútra.

„Výpočet dôchodku sa musí odvíjať od počtu vychovaných detí, ktoré sa podieľajú na ekonomickej prosperite štátu,“ dodáva Palko. Konzervatívni demokrati budú podľa neho otvorení spolupráci so všetkými parlamentými opozičnými stranami. „V čiastkových veciach sa snáď občas dohodneme aj s koaličnými stranami, hoci to nepredpokladám.“

Bližšie informácie o programe strany budú známe až po Veľkej noci, keď bude mať strana istú registráciu. Vtedy by mali konzervatívni demokrati predstaviť aj svojho volebného lídra. Strana sa chce uchádzať o hlasy nespokojných voličov opozičných strán, pretože opozícia podľa nich stagnuje. Ako povedal Palko, "opozícia v súčasnom stave nepredstavuje možnú úspešnú alternatívu voči vláde Roberta Fica vo voľbách v roku 2010." Predstavitelia strany vidia šancu uspieť v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Okrem toho chcú zostaviť kandidačnú listinu aj pre voľby do európskeho parlamentu.

Hoci politológ Miroslav Kusý odhaduje volebný zisk KDS na zhruba jedno percento, Palko a spol. si neúspech v parlamentných voľbách v roku 2010 nepripúšťajú. „Najbližšie dva roky budeme predkladať našu politiku občanom a po voľbách sa radi budeme podielať na vytváraní koaličnej vlády so stranami s podobným programom.“ Palko nevylúčil ani spoluprácu s ĽS-HZDS. „Otázku Vladimíra Mečiara vyrieši čas.“

Politológ Pavel Haulík však má na prípadný úspech strany opatrnejší názor. Podľa neho totiž na Slovensku striktné konzervatívne hodnoty až tak nerezonujú a počet voličov, ktorých by oslovil ešte konzervatícnejší program, než u KDH je malý. Haulík okrem toho nepovažuje za pravdepodobné, aby sa nová strana spojila s Občianskou konzervatívnou stranou, keďže toho podľa neho nemajú až tak veľa spoločného. 

Vladimír Palko spolu s Františkom Mikloškom, Rudolfom Bauerom a Pavlom Minárikom opustili rady kresťanských demokratov koncom februára. Kritizovali pasivitu hnutia a najmä to, že časť vedenia na čele s predsedom Pavlom Hrušovským pripúšťala vládu so stranou Smer - SD Roberta Fica.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.