04.02.2014, 20:14

Česi zmenili zákon. A investori prichádzajú

Naši susedia dokázali vlani prilákať o desiatky investorov viac ako v roku 2012.

Česi zmenili zákon. A investori prichádzajú
Čo deň, to 38 nových pracovných miest. Taký je výsledok českej štátnej agentúry CzechInvest, ktorá láka investorov. Oproti minulosti si polepšila. Dôvod bol prozaický. Česi predĺžili obdobie, počas ktorého je možné čerpať zľavu na dani z príjmu, z piatich na desať rokov. Výsledok? Vyše 10 500 nových pracovných miest. „Celkové číslo ešte narastie o projekty, ktoré nečerpali žiadnu finančnú podporu, ale poskytli sme im svoje služby,“ vraví Adéla Tomíčková, hovorkyňa agentúry CzechInvest.

Najväčší internetový obchod na svete Amazon vo veľkom investuje v Poľsku i Česku, Slovensko však obchádza. Internetový gigant nie je jediný investor, ktorý sa pozeral po stredoeurópskom regióne a priklonil sa k susedom. Tamojšia agentúra CzechInvest za minulý rok zaznamenala 98 rozhodnutí podnikov investovať alebo rozširovať produkciu v Česku. Konečné čísla môžu byť pritom ešte vyššie. Podľa informácií HN môžu vzrásť zhruba o 10 či 20 projektov.
Naproti tomu Slováci prilákali 18 investorov. Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) však bola efektívnejšia čo sa týka počtu pracovných miest. „18 investorov zamestná 3 678 ľudí,“ konštatuje PR konzultant SARIO Richard Dírer. V prepočte na deň tak SARIO vytvorila asi 10 miest. „Pri porovnaní výsledkov agentúr vychádza jednoznačne, že na počet obyvateľov a veľkosť ekonomiky vychádzajú výsledky SARIO v prospech Slovenska,“ obhajuje výsledky Dírer.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.