21.01.2008, 19:27

Hru na mačku a myš si slovenskí lekári a sestričky nezaslúžia

22. apríla v minulom roku premiér Fico vyhlásil, že nemocnice sa rušiť nebudú. Iba transformovať niektoré lôžka.

Zuzana Martináková. Snímka: archív
Zdroj: archív

Krátko na to si vymieňali cez médiá nereálne odkazy hovorcovia dvoch ministerstiev - práce, sociálnych vecí a rodiny a zdravotníctva. Témou boli sociálne lôžka pre dlhodobo chorých ľudí, odkázaných na pomoc. Hovorkyňa zdravotníctva na otázku, že keď sa nebudú rušiť nemocnice, tak čo s nimi, odpovedala, že prebytočné lôžka by mali byť transformované práve na sociálne lôžka, a to je vec ministerstva práce. No a to odpovedalo, že žiadna taká koncepcia nie je a ani finančné prostriedky.

Všetky tieto informácie mali už vtedy jediný zmysel - prekryť slová premiéra Fica o tom, že nemocnice sa rušiť nebudú. Všetci už vtedy vedeli, že sa budú, a že je to len otázka času. Celý rok sa namiesto zahmlievania a kamuflovania mohol proces pripraviť a mohlo sa o ňom diskutovať odborne a s verejnosťou.

Prekrývať dôležité a citlivé témy nepodstatnými silnými rečami, najlepšie na adresu politického protivníka, je základným nástrojom komunikácie politikov a u nás ho používali všetci. Aj Mečiar, aj Dzurinda aj Fico.

Vo vyspelých krajinách to však nemajú také jednoduché a niečo také, ako zatváranie nemocníc by im tak ľahko neprešlo. Na Slovensku je

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).